دستگاه نظارت و اعلام حریق با استفاده از انرژی خورشیدی رونمایی گردید

دستگاه نظارت و اعلام حریق با استفاده از انرژی خورشیدی رونمایی گردید

به گزارش مینی کامپیوتر دستگاه نظارت و اعلام حریق با استفاده از انرژی خورشیدی که توسط عضو هیات علمی پژوهشگاه مواد و انرژی طراحی و ساخته شده است، در نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار کشور رونمایی گردید.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از وزارت علوم، این دستگاه با بهره مندی از ادوات دقیق و حساس و با کارایی بالا، آشکار سازی حریق با سرعت بسیار بالا و به روش اپتیکی را امکان پذیر می کند، به صورتی که می تواند در همان ثانیه های ابتدایی و با صرف هزینه های جزیی از آتشسوزی های وسیع جلوگیری نماید.
نصب و راه اندازی این فناوری نیازی به برق ندارد و این دستگاه با استفاده از انرژی خورشیدی برای شناسایی و تعقیب شعله آتش می تواند برای اطفای بموقع حریق در جنگلها و مراتع مورد استفاده قرار گیرد.
همچنین این دستگاه که توسط دکتر نیما نادری ساخته شده، با حسگرهای تعبیه شده می تواند بمحض مشاهده شعله آتش فرمان راه اندازی آلارم و فعال سازی دوربین مدار بسته را صادر و با جابجا شدن شعله مکان آنرا تعقیب کند. ناحیه آشکارسازی سنسور موجود در این دستگاه طوری انتخاب شده است که توانایی تشخیص زودهنگام شعله را از سایر منابع نوری دارد.
استفاده از فناوری نیمه هادی در سیستم سنسوری دستگاه نظارت و اعلام حریق با استفاده از انرژی خورشیدی
این دستگاه می تواند محرک های مختلف را بر حسب نیاز شناسایی کند. به صورت مثال در احتراق های ناشی از گازهای مختلف که سبب انتشار نور با طول موج متفاوتی می شود بسیار کاربردی است.
استفاده از این دستگاه در مراتع و جنگلها که به برق شهری متصل نیستند می تواند بسیار کاربردی باشد و از راه دور آتشسوزی را گزارش کند و از حریق های سنگین که در چند سال گذشته خیلی از جنگل های را از بین برده است، جلوگیری نماید.
دستگاه نظارت و اعلام حریق با استفاده از انرژی خورشیدی در بیست و دومین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار کشور رونمایی گردید. ۴۱ دستاورد دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری و مراکز رشد به نمایش درآمده است.
غرفه پژوهشگاه مواد و انرژی با عرضه دستاوردهای پژوهشی و فناورانه خود در سالن ۶ غرفه ۹ از ۲۳ تا ۲۶ آذرماه جاری آماده بازدید علاقمندان است.


1400/09/24
17:31:11
5.0 / 5
903
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
مینی کامپیوتر