اولین پرتاب اسپیس ایکس در سال 2022 با موفقیت انجام شد

اولین پرتاب اسپیس ایکس در سال 2022 با موفقیت انجام شد

شرکت فضایی «اسپیس ایکس» اولین پرتاب سال ۲۰۲۲ خویش را برای قرار دادن مجموعه ی تازه ای از ماهواره های استارلینک در مدار، با موفقیت انجام داد.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه اینترنتی سی. بی. سی نیوز، شرکت فضایی اسپیس ایکس ساعت ۱۶: ۴۹ دقیقه عصر پنجشنبه به وقت منطقه زمانی شرقی (ساعت ۰۱: ۱۹ صبح روز جمعه به وقت تهران) ۴۹ ماهواره استارلینک توسط موشک «فالکون ۹» از سکوی ۳۹A مرکز فضایی کندی ناسا در فلوریدا پرتاب کرد.
حدود ۹ دقیقه بعد از پرتاب بوستر مرحله اول موشک فالکون ۹ بر روی سکوی شناور بدون سرنشین A Shortfall of Gravitas فرود آمد تا صدویکمین بازیابی موفق موشک های اسپیس ایکس و اولین بازیابی اسپیس ایکس در سال ۲۰۲۲ را رقم بزند.
با پرتاب امروز، اسپیس ایکس در حین ادامه به تلاش خود برای توسعه شبکه ی اینترنت ماهواره ای استارلینک، حدود دو هزار ماهواره استارلینک در مدار زمین قرار داده است. این شرکت فضایی در بخشی از تلاش خود برای کارآمدتر کردن عملیات ماهواره ای، اخیرا ماهواره های خویش را با توانایی ارتباط با یکدیگر از راه پیوندهای لیزری ارتقا داده است. این خصوصیت همینطور سبب کاهش نیاز ماهواره ها به ایستگاه های زمینی می شود.
این اولین پرتاب شرکت فضایی اسپیس ایکس و نخستین مأموریت موشک فالکون ۹ در سال ۲۰۲۲ میلادی است. سال ۲۰۲۱ اسپیس ایکس به رکورد پرتاب ۳۱ موشک دست یافت که رکورد قبلی خویش را با پرتاب ۲۶ موشک در سال ۲۰۲۰، شکست. در سال جدید هم این شرکت می خواهد با شتاب روند خویش را ادامه دهد و ازاین رو در ماه ژانویه چندین پرتاب دیگر هم انجام خواهد داد.
ماهواره های «استارلینک» بخشی از برنامه اسپیس ایکس برای خدمات جدید و پرسرعت اینترنت است.
این طرح اوایل سال ۲۰۱۵ میلادی با درخواست «ایلان ماسک»، مدیرعامل این شرکت از کمیته ارتباطات فدرال برای کسب اجازه آزمایش ایده خود برای تأسیس یک پهنای باند جهانی شروع شد. وی در سال ۲۰۱۷ برنامه استارلینک را بعنوان یک سیستم پهنای باند ارزانقیمت که می تواند دسترسی به اینترنت را فراهم آورد، به ثبت رساند.
البته اسپیس ایکس تنها شرکتی نیست که در این حوزه سرمایه گزاری نموده و در این میان، آمازون و فیس بوک هم طرح هایی را دنبال می کنند.


منبع:

1400/10/18
17:02:58
5.0 / 5
803
تگهای خبر: اینترنت , خدمات , سیستم , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
مینی کامپیوتر