مسافران اولین سفر خصوصی فضایی به زمین بازگشتند بعلاوه فیلم و عکس

مسافران اولین سفر خصوصی فضایی به زمین بازگشتند بعلاوه فیلم و عکس

به گزارش مینی کامپیوتر مسافران نخستین سفر کاملا خصوصی به فضا پس از مأموریت علمی ۲ هفته ای و اقامت در ایستگاه بین المللی فضایی روی آب های اقیانوس اطلس در فلوریدای آمریکا فرود آمدند.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از رویترز، این چهار فضانورد شامل مایکل الگریا، لری کانر، مارک پتی و ایتان استیبه به سرپرستی مایکل آلگریا با کپسول دراگون اسپیس ایکس دوشنبه (۵ اردیبهشت) و پس از ۱۶ ساعت سفر در مدار زمین بر آب های اقیانوس اطلس در فلوریدا فرود آمدند. این فضانوردان روز ۲۰ فروردین و با پرتابگر موشک فالکون ۹ به ایستگاه فضایی بین المللی اعزام شده بودند.
ماموریت این گروه از فضانوردان به صورت کاملا خصوصی توسط شرکت آکسیوم اسپیس مستقر در هیوستون تگزاس و از شرکتهای وابسته به اسپیس ایکس طراحی و اجرا شد. این شرکت همینطور قراردادی با اداره کل ملی هوانوردی و فضا آمریکا (ناسا) برای ساخت نخستین ایستگاه فضایی تجاری دارد.


ناسا که مُبلغ سفر فضایی تجاری و شخصی است، سکوی مرکز فضایی کندی را در فلوریدا برای پرتاب موشک فالکون ۹ در آغاز این سفر فضایی آماده کرد و مسئولیت فضانوردان را وقتی آنها در ایستگاه فضایی بودند برعهده داشت. همینطور فضانوردان ناسا مستقر در ایستگاه فضایی بین المللی در زمان ضرورت به فضانوردان کمک می کردند.
ابتدا قرار بود این فضانوردان چهارشنبه گذشته (۳۱ فروردین) به زمین بازگردند، ولی مأموریت آنها یک هفته به علت آب و هوای طوفانی تمدید گردید و پرواز برگشت آنها به تاخیر افتاد. هزینه بالقوه تمدید مأموریت به قراردادهای آکسیوم با ناسا افزوده شد ازاین رو خود فضانوردان پول بیشتری پرداخت نکردند.


مایکل آلگریا فضانورد بازنشسته سازمان ناسا که فرماندهی این عملیات را برعهده داشت؛ پولی برای این سفر پرداخت نکرده است اما گفته می شود سه فضانورد دیگر ۵۵ میلیون دلار برای این فضاپیمایی هزینه کرده اند البته هر سه آنها تاکید نمودند که مأموریت اسپیس ایکس یک گردشگری فضایی نیست.منبع:

1401/02/06
22:56:50
5.0 / 5
555
تگهای خبر: شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
لینک دوستان مینی كامپیوتر
مینی کامپیوتر