تولید بتن قویتر و بادوام تر با استفاده از الیاف ماسک مستعمل

تولید بتن قویتر و بادوام تر با استفاده از الیاف ماسک مستعمل

به گزارش مینی کامپیوتر تعدادی از پژوهشگران اخیرا نشان دادند ماسک های یکبار مصرف استفاده شده، می تواند در مخلوط سیمان برای ایجاد بتن قوی تر و بادوام تر به کار گرفته شود، فقط در این فرایند باید از اکسیدگرافن هم استفاده نمود.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، هر گوشه و کنار شهر، میتوان ماسک مستعمل را پیدا کرد، اخیرا محققان نشان دادند که استفاده از این ماسک ها در تولید بتن می تواند باعث بهبود کیفیت بتن شود.
شیانمینگ شی استاد دپارتمان مهندسی عمران و محیط زیست دانشگاه ایالتی واشنگتن در این خصوص اظهار داشت: ماسک های مصرف شده در واقع می توانند کالای ارزشمندی باشند؛ اگر آنها را به درستی پردازش کنید. همیشه به دنبال جریان های زباله هستم و نخستین واکنش من این است که چگونه آنها را به چیزی قابل استفاده در بتن یا آسفالت تبدیل کنم.
وی بیان نمود: تولید سیمان مسئول هشت درصد انتشار کربن در سرتاسر جهان است، گاهی اوقات میکروالیاف برای تقویت بتن سیمانی اضافه می شود، اما گران هستند. بتن تقویت شده با میکروالیاف به صورت بالقوه می تواند میزان سیمان مورد نیاز برای یک پروژه را کم کند یا سبب صرفه جویی در انتشار کربن و همینطور هزینه برای سازندگان و مالکان شود.
شی افزود: ماسک های پزشکی که از پارچه پلی پروپیلن یا پلی استر ساخته شده اند، دارای الیافی هستند که می توانند برای صنعت بتن مفید باشند، ماسک های یکبار مصرف در صورت استفاده نشدن مجدد، می توانند برای چندین دهه در محیط باقی بمانند و خطری برای اکوسیستم ایجاد کنند.
وی اظهار داشت: این کار یک فناوری برای خارج کردن ماسک های استفاده شده از جریان زباله به یک برنامه کاربردی با ارزش بالا است.
محققان این پروژه فرآیندی را برای ساخت الیاف ماسک ریز به طول بین ۵ تا ۳۰ میلی متر توسعه دادند و سپس آنها را به بتن سیمانی اضافه کردند تا آنرا تقویت نمایند و از ترک خوردن آن جلوگیری نمایند. در این فرایند، الیاف ماسک به طول پنج تا ۳۰ میلی متر توسعه داده شدند. سپس آنها را به بتن سیمانی اضافه کردند تا آنرا تقویت کرده و از ترک خوردن آن جلوگیری نمایند. محققان برای آزمایش حلقه های فلزی و پنبه ای را از ماسک ها جدا کردند، آنها را برش دادند و در سیمان پرتلند معمولی، رایج ترین نوع سیمان مورد استفاده در سرتاسر جهان، قرار دادند.
آنها پیش از افزودن مخلوط به خمیر سیمان، میکروالیاف ماسک را با محلولی از اکسید گرافن مخلوط کردند، اکسید گرافن لایه های بسیار نازکی را بوجود می آورد که به شدت به سطوح الیاف می چسبند. چنین میکروالیافی انرژی شکستگی را که به ایجاد ترک های ریز در بتن کمک می نماید، جذب می کند. بدون الیاف، این ترک های میکروسکوپی در نهایت به ترک های گسترده تر و شکست مواد منجر می شوند.
محققان درحال انجام مطالعات بیشتری برای آزمایش ایده خود هستند. میکروالیاف تیمار شده با اکسید گرافن همینطور می توانند دوام بتن را بهبود بخشند و از آن در مقابل صدمه یخ زدگی و مواد شیمیایی یخ زدایی محافظت کنند. آنها همینطور استفاده از این تکنولوژی را برای بازیافت مواد پلیمری دیگر، مانند لباس های دور ریخته شده، به کار می برند تا انگیزه جمع آوری چنین زباله هایی را فراهم نمایند.

1401/02/26
19:27:46
5.0 / 5
541
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
مینی کامپیوتر