تشخیص همزمان دو نوع آنتی بیوتیک در شیر با کیت فناورانه ایرانی

تشخیص همزمان دو نوع آنتی بیوتیک در شیر با کیت فناورانه ایرانی

به گزارش مینی کامپیوتر کیت تشخیص زودهنگام و همزمان دو گروه آنتی بیوتیک های تتراسایکلین و بتالاکتام در شیر بوسیله ی یک شرکت فناور در کشور بومی سازی شد.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، آنتی بیوتیک ها به گروهی از داروها تعلق دارند که به داروهای ضدمیکروبی موسوم هستند و پنی سیلین، تتراسایکلین و آموکسی سیلین همچون آنها است. این داروها برای حذف یا مهار رشد باکتری ها مورد استفاده قرار می گیرند، بدون این که زیان قابل توجهی به سلامت میزبان وارد آورند.
زمانی که دارو به صورت تزریقی، موضعی یا خوراکی به انسان یا حیوان تجویز می شود مقداری از آن در بدن تجمع می یابد که به آن باقیمانده آنتی بیوتیک گفته می شود. این باقیمانده آنتی بیوتیک در خون، بافت های عضلانی و مایعات بدن نظیر شیر قابل تشخیص می باشد و در صورت مصرف شیر حیوانی که آنتی بیوتیک برای آن تجویز شده است، باقیمانده آنتی بیوتیک موجود در شیر می تواند برای مصرف کننده و صنایع تخمیر شیر زیان آور باشد.
باتوجه به این مشکل، یک فناور ایرانی بازگشته از خارج با استفاده از توان دانشی خود موفق به طراحی و تولید کیت تشخیص زودهنگام همزمان دو گروه آنتی بیوتیک تتراسایکلین و بتالاکتام در شیر شده است که در مدت پنج دقیقه این مواد دارویی را در شیر دام شناسایی می کند.
محدثه حاجی عبدالوهاب مدیر عامل شرکت فناور دانش پژوهان فرتاک طب در گفت و گو با خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا در مورد این محصول فناورانه اضافه کرد: کیت ساخته شده یک روش سنجش سریع آلودگی نمونه های شیر با آنتی بیوتیک های دو گروه تتراسایکلین ها و بتالاکتام ها است.
وی بیان نمود: آنتی بیوتیک های تتراسایکلین و بتالاکتام پرمصرف ترین آنتی بیوتیک ها برای درمان عفونت های باکتریایی در گاوهای شیری و همینطور برای تقویت رشد و درمان پیشگیرانه جمعی است.
مدیرعامل این شرکت فناور افزود: استفاده از آنتی بیوتیک ها برای اهداف غیر درمانی به توسعه باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک (AR) منجر گردیده است که به سیستم غذایی ما نفوذ کرده و خطر بزرگی برای سلامتی انسان به حساب می آید. استانداردهای قانونی ایجاب می کند که شیر هنگام تجزیه و تحلیل با استفاده از روش های آزمایش تایید شده حاوی آنتی بیوتیک های قابل تشخیص نباشد.
وی بیان نمود: دام در چرخه حیات خود با بیماری هایی مواجه می شود که دامپزشک و دامدار مجبور به تجویز آنتی بیوتیک و تزریق آن می شوند. این آنتی بیوتیک در بدن دام انباشته شده و وارد شیر دام و چرخه غذایی ما می شود.
وی اظهار داشت: با این کیت قبل از این که شیر بعنوان ماده اولیه وارد چرخه تولید شود، انباشت آنتی بیوتیک ها تشخیص داده می شود و از آلوده شدن محصولات لبنی جلوگیری می کند.
حاجی عبدالوهاب با اشاره به اینکه وجود آنتی بیوتیک در شیر، میکرو ارگانیسم های لبنی را مهار می کند و سبب زیان اقتصادی به صنایع پنیر و شیر تخمیری می شود، اظهار داشت: از این کیت، میتوان در محل برای کنترل روزانه یا در آزمایشگاه ها برای تجزیه و تحلیل مجموعه های شیر استفاده کرد، برای انجام این آزمایش نیازی به متخصص، تجهیزات، پردازش، تمیز کردن یا استخراج نمونه نیست.
این فناور ایرانی بازگشته از کشور هلند به ایران تصریح کرد: اگر این آنتی بیوتیک ها در شیر وجود داشته باشند و حجم آنها بالا باشد، چرخه تولید مواد لبنی را گرفتار مشکل می کند که برای صنایع هزینه هایی را درپی دارد و فرآیندهای تولید را هم امکان دارد مختل کند.
حاجی عبدالوهاب اضافه کرد: انباشت آنتی بیوتیک ها در مواد غذایی در انسان مقاومت به آنتی بیوتیک را به وجود می آورد و در بحث های سلامت جامعه هم موثر است.
وی تصریح کرد: شرکت ما در حال حاضر کیت های تشخیص زودهنگام را که تاکنون در ایران تولید نشده، تولید می کند. نمونه خارجی این محصول موجود است، اما ما به دانش فنی این محصول دست یافتیم و محصول بومی تولید کردیم، کار ما مهندسی صرف نبوده است، امیدواریم مجموعه محصولات را در حوزه کیت های تشخیص زودهنگام بر پایه آنتی بادی گسترش دهیم.
این فناور در مورد استفاده خانگی و صنعتی این کیت ها اظهار داشت: منعی در استفاده خانگی از این کیت ها وجود ندارد، هرچند هم اکنون قراردادها و مذاکراتمان با صنایع بزرگ است، اما امیدواریم در تولید انبوه این محصول قیمت آن اقتصادی شود و خانواده ها بتوانند از آن استفاده کنند.
وی خاطرنشان کرد: در اکثر محله ها فروشگاه های محصولات لبنی دیده می شود، این کیت ها با عنایت به این که حدودا در پنج دقیقه کار شناسایی را انجام می دهند، می توانند برای کاربران بیشتر و خانواده ها قابل استفاده باشند.
مدیرعامل این شرکت فناور با اشاره به اینکه این کیت محصولی جدید است، افزود: در حال مذاکره با واحدهای صنعتی برای تجاری سازی محصول هستیم، دریافت مجوزهای بهداشتی این محصول نهایی شده است.

1401/03/01
11:14:51
5.0 / 5
672
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
مینی کامپیوتر