ربات مایع در خدمت انتقال هدفمند دارو در بدن

ربات مایع در خدمت انتقال هدفمند دارو در بدن

به گزارش مینی کامپیوتر، یک ربات ساخته شده از مایع مغناطیسی می تواند کوچک تر و نازک تر شده یا حتی به اجزای کوچک تقسیم شود تا برای انتقال دارو در بدن مفید باشد.


دریافت 1 MB به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از «نیو ساینتیست»، یک ربات نرم ساخته شده از قطرات کوچک یک مایع مغناطیسی می تواند در برخورد با موانع یا گذرگاه های باریک، خویش را به قطعات کوچک تر تقسیم کرده و بعدا باردیگر به خودش شکل دهد. محققان می گویند در آینده میتوان از این ربات برای انتقال هدفمند دارو بهره برد.«شینجیان فان» از دانشگاه «سوکو» تایوان و همکارانش برای ساخت این ربات به طول حدود یک سانتی متر از قطراتی از یک «فرومایع» (ferrofluid) – در این مورد ریزذرات اکسید آهن مغناطیسی – استفاده کردند. برخی از آهن رباهای قابل کنترل این ربات را برای حرکت یا تغییر شکل هدایت می کنند. «پیترو والداستری» از دانشگاه لیدز انگلیس می گوید که این توانایی امکان دارد یک تحول تاریخی و مهم باشد؛ چونکه می تواند امکان انتقال دارو توسط قطرات ربات به مناطق مختلف بدن را فراهم سازد.
«بردلی نلسون» از موسسه فدرال فناوری سوئیس هم می گوید که یک کارکرد دیگر این ربات می تواند از میان برداشتن لخته های خون در مغز و پیشگیری از سکته باشد؛ هر چند ساختن یک میدان مغناطیسی لازم برای حرکت دادن ربات در داخل مغز کاری دشوار و چالش برانگیز است.
در عین حال «حمیدرضا مروی» از دانشگاه آریزونا می گوید که استفاده از این ربات در پزشکی محتمل است؛ هر چند به این زودی عملی نخواهد شد.
وی تصریح کرد که کاربرد فوری تر این ربات در کارهای آزمایشگاهی و آزمایش های در ارتباط با ویروس ها در فضاهای بسیار کوچک است.


1401/06/29
22:29:10
5.0 / 5
210
تگهای خبر: دانشگاه , فناوری , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
مینی کامپیوتر