در قالب یادداشتی مطرح شد؛

تحقق منظومه فضایی در گرو ارتقای سازمان فضایی

تحقق منظومه فضایی در گرو ارتقای سازمان فضایی

به گزارش مینی کامپیوتر، مدیر عامل یک شرکت فناور در حوزه هوافضا اعتقاد دارد تحقق منظومه فضایی در سازمان فضایی ذیل نظر رئیس جمهور صورت می گیرد.به گزارش مینی کامپیوتر به نقل از مهر، محمد حسین ذوالفقار* در یادداشتی به مهر در رابطه با توسعه صنعت فضایی آورده است:
«آنچه که مسلم است توسعه صنعت فضایی از مولفه های مختلفی تأثیر می پذیرد که مهم ترین آن تثبیت فناوری فضایی وتجاری سازی گام به گام آن می باشد. صنعت فضایی یک موتور محرک برای به حرکت در آوردن سایر فناوری های کلیدی محسوب میشود حمایت همه جانبه در قسمت های دولتی و مردمی می تواند سرعت اثر گذاری این فناوری راهبردی را بالا برده و تحقق اقتصاد فضا را نوید خواهد داد.
در حوضه منظومه سازی ماهواره های کیوب ست الگوی حاکم شکل گیری بخش خصوصی فضا پایه به لحاظ توجیه اقتصادی این بخش از این تکنولوژی راهبردی می باشد و مدل پشتیبانی از شرکتهای خصوصی بر پایه سرمایه گزاری های ریسک پذیر صورت می گیرد.
با توجه به محصور بودن سازمان فضایی ذیل نظر وزارت ارتباطات خروجی این سازمان بیشتر نیازهای حوزه مأموریت ictبوده و طرح بازارهای گسترده در این صنعت خارج از این حوزه امکان پذیر نمی باشد. صنعت فضایی منظومه پایه نیازمند شناخت دقیق مردم از این صنعت به زبان ساده می باشد تا امکان جذب سرمایه های عمومی و شکل گیری بخش خصوصی توانمند فراهم آید با این رویکرد سازمان فضایی و دستگاههای حاکمیتی باید فراتر از مرکزیت در استانهای مختلف مبادرت به برگزاری رویدادهای طرح این فناوری در میان سرمایه گزاران ومراکز علمی همچون دانشگاه ها وپارک های فناوری نمایند که تحقق این مهم بدون شکل گیری یک ساختار منسجم فضایی محقق نخواهد شد.
آنچه در شورایعالی فضایی باید لحاظ شود ارتقای جایگاه سازمان فضایی ذیل نظر ریاست جمهور و توجه به بخش خصوصی با راهبرد جذب سرمایه های عمومی وبه کارگیری نخبگان دراقصی نقاط کشور می باشد.
منظومه سازی ماهواره ها در حوزه های IOTوحتی اینترنت ماهواره ای می تواند نوید بخش تولید قدرت نوظهور فضایی مبتنی بر شکل گیری اکوسیستم کار آفرینی فن پایه برمبنای هایتک ترین فناوری خواهد بود که می تواند سهم ایران اسلامی را در شکل گیری بازار این فناوری از وزن قابل توجهی برخوردار نماید.
یکی از ایده های مطرح در این عرصه شکل گیری ساختاری هماهنگ با نهادهای مردم پایه است که همچون انجمن های علمی بتواند در تمام استان ها و به نام هر استان یک ماهواره را محقق کند و پایه شکل گیری یک ساختار مردمی همه جانبه را در این عرصه فراهم آورد.
توسعه مردمی موجبات شکل گیری ایده های جدید در پایین دست این فناوری را در چارچوب اپلیکیشن ها هم فراهم آورده و ایده های کاربردی باسرعت قابل توجهی به بازار خواهند رسید. این مهم زمانی اتفاق می افتد که سازمان فضایی کشور در ابتدای این مسیر از یک ساختار مقتدر فارغ از منافع گروهی و بین نهادی برخوردار باشد تا بتواند با قدرت هماهنگی بیشتر و اقتدار حاکمیتی قابل قبول این رویه را سازمان دهی کند که به نظر می آید بهترین جایگاه برای آن یک معاونت مقتدر زیر نظر ریاست محترم جمهور باشد. توسعه همه جانبه زمانی محقق می شود که دیدگاه ها فراساختاری بوده و انسجام بخشی در فعالیتهای مردم پایه شکل بگیرد که خروجی آن عمومیت بخشی در فناوری های راهبردی می باشد.»
مدیر عامل یک شرکت فناور در حوزه هوا فضا*


منبع:

1401/08/30
10:32:57
5.0 / 5
215
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
مینی کامپیوتر