در تشریح یافته های یك مطالعه مطرح شد

تاثیرات منفی داروی ریتالین بر باروری مردان

تاثیرات منفی داروی ریتالین بر باروری مردان

به گزارش مینی کامپیوتر، پژوهشگران مرکز تحقیقات سلامت مردان و بهداشت باروری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با انجام مطالعه ای در رابطه با تأثیر ریتالین بر روی پارامترهای اسپرم، نسبت به مصرف خودسرانه این دارو اخطار دادند.دکتر فرشته علی اکبری در گفتگو با ایسنا، در خصوص تأثیر مصرف داروی ریتالین بر پارامترهای اسپرم (تعداد، تحرک و مورفولوژی اسپرم) در مردان، اظهار داشت: در یک پژوهش مقطعی به مدت ۳۰ ماه، مردان مبتلا به اختلال نقص توجه و بیش فعالی(ADHD) از نظر مصرف داروی ریتالین و پارامترهای اسپرم مورد بررسی قرار گرفتند.

وی در مورد علایم اختلال نقص توجه و بیش فعالی (ADHD)، اظهار داشت: این اختلال معمولا در کودکی ایجاد می شود و فرد مبتلا عملکرد و فعالیت غیر عادی نسبت به سایرین دارد. این اختلال در بعضی مواقع خویش را با علائمی چون رفتارهای تکانشی، حرکت های مداوم، حواس پرتی و غیره نشان داده است. در اکثر اوقات مدیریت بر روی افراد بیش فعال امکان دارد بسیار دشوار باشد.

پژوهشگر مرکز تحقیقات سلامت مردان و بهداشت باروری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در مورد مطالعه خود توضیح داد: مشارکت کنندگان این مطالعه مردان مبتلا به ADHD بودند که به مراکز روان پزشکی مراجعه نموده و برای آنها داروی ریتالین تجویز شده بود.

وی ضمن اشاره به اینکه ریتالین از مشتقات آمفتامین ها است و از نظر ساختاری و دارویی مشابه ماده کوکائین است، اظهار داشت: این دارو بیشتر در افرادی که اختلالات بیش فعالی دارند، نظیر کودکان استفاده می شود.

این پژوهشگر در مورد سوءمصرف این دارو توضیح داد: در مطالعاتی که قبلاً انجام شده، مشخص شده که برخی افراد همچون دانشجویان امکان دارد این دارو را خودسرانه استفاده نمایند تا بتوانند در موقع امتحانات، چند ساعت متوالی در شب بیدار بمانند. این افراد در ابتدا استفاده محدودی از این دارو دارند، ولی پس از مدتی امکان دارد به دوزهای پایین عادت کنند و از دوزهای بالاتر استفاده نمایند.

وی تصریح کرد: پیش تر مطالعات در رابطه با تأثیر ریتالین بر روی پارامترهای اسپرم، بر روی حیوانات انجام شده بود؛ اما مطالعه این تیم تحقیقاتی، بر روی نمونه انسانی انجام شد.

پژوهشگر مرکز تحقیقات سلامت مردان و بهداشت باروری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی همینطور در مورد شیوه انجام این مطالعه، توضیح داد: در این مطالعه سه گروه شرکت کننده وجود داشت. شامل گروه کنترل (افرادی که هیچ وقت ریتالین مصرف نکرده اند)، گروه مبتلایان به ADHD که درحال مصرف ریتالین بودند و گروه مبتلایانی که سابقه مصرف ریتالین در گذشته را داشتند.

علی اکبری در مورد نتایج بررسی های این مطالعه، اظهار داشت: در گروه کنترل تعداد، تحرک و مورفولوژی اسپرم بهتر بود. ولی در دو گروه دیگر در همه این پارامترها کاهش وجود داشت و اسپرم های غیر طبیعی بیشتری مشاهده شد.

وی افزود: در این مطالعه گروههای مصرف کننده ریتالین هم با یکدیگر مقایسه شدند. در تحرک و تعداد اسپرم بین این دو گروه تفاوت معناداری مشاهده شد، به این صورت که در گروه درحال مصرف ریتالین تعداد و تحرک اسپرم کمتر بود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در رابطه با ارتباط سطح خونی ریتالین با پارامترهای اسپرم، اظهار داشت: میزان ریتالین موجود در خون با تعداد و تحرک اسپرم رابطه معکوس دارند. یعنی هر چه مقدار ریتالین خون بیشتر، تعداد و تحرک اسپرم کم تر است. همینطور بین سطح خونی ریتالین و مورفولوژی غیر طبیعی اسپرم رابطه مستقیم وجود داشت.

وی در مورد ارتباط دوز مصرفی ریتالین با پارامترهای اسپرم، توضیح داد: زمانی که دوز بیشتری از داروی ریتالین مصرف شود، تحرک اسپرم کمتر و ناهنجاری اسپرم ها بیشتر می شود و هر چه مدت زمان مصرف دارو بیشتر باشد، امکان غیر طبیعی شدن مورفولوژی اسپرم بیشتر است.

علی اکبری سفارش کرد: افرادی که خودسرانه ریتالین را مصرف می کنند، باید به این مورد توجه داشته باشند که این ماده بر باروری آنها تأثیر دارد. همینطور پزشکانی که قصد تجویز این دارو را دارند، باید با دقت بیشتری این کار را انجام دهند.

منبع:

1401/11/11
08:50:34
5.0 / 5
236
تگهای خبر: دانشگاه , شركت , فعالیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
مینی کامپیوتر