ساخت الماس در دمای اتاق تنها در چند دقیقه!

ساخت الماس در دمای اتاق تنها در چند دقیقه!

به گزارش مینی كامپیوتر گروهی از دانشمندان ˮدانشگاه ملی استرالیاˮ(ANU) و ˮمؤسسه سلطنتی فناوری ملبورنˮ(RMIT) در مطالعه اخیرشان دو نوع الماس را در آزمایشگاه و فقط در عرض چند دقیقه در دمای اتاق ایجاد كردند.


به گزارش مینی کامپیوتر به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، یکی از این دو الماس، الماس موجود در نوعی از حلقه های نامزدی و دیگری نوعی از الماس به نام "لونسدالیت" است که در طبیعت و در محل برخورد شهاب سنگ مانند ناحیه "کانیون دیابلو" آریزونا یافت شده است.
پروفسور"جودی بردبای"(Jodie Bradby) از دانشگاه ملی استرالیا اظهار داشت: دستیابی به این موفقیت و ساخت الماس در عرض چند دقیقه در آزمایشگاه در دمای اتاق بسیار اعجاب انگیز است چونکه این روند(ساخت الماس) معمولاً طی میلیاردها سال و در شرایط فشار زیاد و دمای بسیار گرم انجام می شود.
این کشف جدید و غیر منتظره نشان داده است که لونسدالیت و الماس معمولی هر دو فقط با اعمال فشارهای زیاد(معادل فشار پا ۶۴۰ فیل آفریقایی) می توانند در دمای معمولی اتاق هم تشکیل شوند. نکته این مطالعه نحوه اعمال فشاری است که وارد کرده ایم. علاوه بر فشارهای بسیار زیاد، ما اجازه دادیم کربن چیزی به نام "برش"(shear) را تجربه کند که این روند مانند یک نیروی چرخشی و کششی است. ما فکر می نماییم که این عمل اجازه می دهد تا اتم های کربن در جای خود حرکت کرده و الماس معمولی و لونسدالیت را تشکیل دهند.
با استفاده از تکنیک های پیشرفته میکروسکوپ الکترونی، دانشمندان می توانند برش های جامد و دست نخورده ای را از نمونه های آزمایشی گرفته و تصاویری از نحوه تشکیل این دو نوع الماس تهیه کنند. این تصاویر نشان داده است که در این روش جدید الماس های معمولی در وسط رگه های لونسدالیت بوجود آمده است.
پروفسور بردبای اظهار داشت: لونسدالیت این پتانسیل را دارد که برای برش مواد فوق جامد در محل های استخراج استفاده گردد. ایجاد بیشتر این الماس نادر و بسیار مفید هدف دراز مدت محققان این مطالعه بوده است. دستیابی به دو نوع الماس در دمای اتاق برای نخستین بار در آزمایشگاه هیجان انگیز بود.
منبع:

1399/09/01
16:07:15
5.0 / 5
1315
تگهای خبر: دانشگاه , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
مینی کامپیوتر