ارائه ۶ چالش مجتمع صنعتی فولاد اسفراین به فناوران کشور

ارائه ۶ چالش مجتمع صنعتی فولاد اسفراین به فناوران کشور

6 چالش مجتمع صنعتی فولاد اسفراین در رویداد مجازی فرصت سازی کسب وکار در مسایل صنعتی اسفراین با همکاری پارک علم و فناوری دانشگاه تهران به اعضای هیات علمی، شرکت های دانش بنیان وفناوران کشور ارائه شد.


به گزارش مینی کامپیوتر به نقل از ایرنا، پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با همکاری و مشارکت مجتمع صنعتی فولاد اسفراین با هدف فرصت سازی کسب وکار در مسایل صنعتی و تامین نیاز فناورانه این مجتمع صنعتی و جذب ایده های برتر در جهت رفع چالش روز دوشنبه اولین رویداد ریورس پیچ را با حضور مجازی اساتید، دانشجویان و استارتاپ ها برگزار کرد.
در این برنامه از طرف مسئولان واحد تحقیق و توسعه مجتمع صنعتی فولاد اسفراین ۶ چالش این مجموعه ارائه شد.
در این رویداد ساخت صفحات لغزشی(Slide Plate) مانیپولاتور ماشین آهنگری SXP۶۵ به روش نوردی از جنس Alzen بعنوان اولین چالش عنوان شد.
صفحات لغزشی مانیپولاتور ماشین آهنگری یکی از قطعات مصرفی بود که در صورت نداشتن کیفیت مناسب سبب خارج شدن دستگاه های آهنگری از سرویس و کاهش راندمان تولید می شود. بگفته مسئولان بخش واحد تحقیق و توسعه این مجتمع صنعتی، تا حالا این قطعات چندین بار از تولیدکنندگان داخلی خریداری شده است که به هیچ وجه قابل رقابت با نمونه خارجی نیست.
دومین چالش تولید مقاطع بزرگتر از mm ۵۰۰ فولادهای پرکربن – پرکروم لدبوریتی بدون ایجاد ترک سطحی و عیوب داخلی است، فولاد ابزاری سردکار مورد بحث در این پروژه شامل ۳ گرید فولادی K۱۰۰، K۱۱۰، K۱۰۷ است که بالای ۱.۵ درصد کربن و بالای ۱۲ درصد کروم داشته و در صنایع قالب سازی کاربرد بسیار زیادی دارند، تولید این فولادها چه در مرحله شمش ریزی و چه در مرحله آهنگری با مسایل و مشکلات خاصی مواجه می باشد.
با توجه به حضور مقدار زیاد عناصر آلیاژی نظیر کروم و کربن در ترکیب شیمیایی این گریدهای فولادی و جدایش این عناصر در شمش اولیه، تشکیل کاربیدهای درشت در قسمت های میانی شمش بسیار محتمل بوده و این امر، علاوه بر ایجاد ناهمگنی در ساختار شمش و در نهایت محصول تولیدی موجب می شود در حین آهنگری ترک و عیوب داخلی زیادی در میلگرد حاصله ایجاد شود.
سومین چالش مطرح شده در این رویداد، طراحی و ساخت کوکیل و متعلقات و ریخته گری شمش توخالی(Hollow Ingot) تا قطر بیرونی ۲۰۰۰mm است. هم اکنون تولید رینگ و لوله های سنگین و فوق سنگین فولادی در مجتمع صنعتی اسفراین از شمش توپر انجام می گیرد که این موضوع، علاوه بر افزایش مدت زمان تولید، موجب هدررفت مواد و افزایش هزینه های تولید می شود.
از این رو برای جلوگیری از این مساله و افزایش توان رقابتی در تولید اینگونه محصولات لازم است در پروسه تولید لوله و رینگ های بزرگ بجای شمش توپر از شمش های توخالی استفاده گردد. همین طور در شمش های توپر عیوب انجمادی شامل جدایش به شکلی است که طی فرآیندهای تولیدی بعدی شامل آهنگری عیوب فوق منشأ ایجاد عیب می شود، بدین جهت تولید شمش های توخالی بعنوان گلوگاه های راهبردی مطرح است.
چهارمین چالش ساخت دستگاه ابعادبرداری قطعات و محصولات تولیدی در پرس در حالت داغ و در حین پروسه آهنگری با پرس است. آهنگری یک پروسه تولید قطعات شامل شکل دهی بصورت ضربه ای – فشاری است، طی آهنگری شکل دهی برمبنای فشار موضعی صورت می گیرد. قطعات آهنگری به سبب خواص نسبتا همگن عیوب ساختاری کم در صنایع مختلف کاربرد گسترده ای دارد.
امروزه صنعت آهنگری صنعت راهبردی و بسیار مهمی در جهان است که سرمایه گذاری زیادی در امتداد کاهش زمان تولید و افزایش کیفیت محصولات انجام می شود. قبل از آهنگری برای جلوگیری از کار سختی قطعات باید در محدوده دمایی ۱۲۰۰- ۹۰۰ گرمایش شوند. اندازه گیری ابعاد در حالت داغ مرحله بسیار مهمی در پروسه آهنگری است.
اندازه گیری ابعاد در حالت داغ اطلاعات مهمی را برای ادامه پروسه در اختیار اپراتور قرار می دهد، چون پروسه آهنگری چند مرحله ای بوده و طی آن ممکنست شکل قطعه نامتقارن شود. بدون اندازه گیری دقیق ابعاد پرت مواد زیاد بوده و در بعضی مواقع موجب نبود مواد کافی برای رسیدن به ابعاد نهایی می شود. روش های فعلی اندازه گیری تماسی است که این روش ها هم زمان بر بوده و دقت ابعادی نسبتاً کم است.
ساخت دستگاه FerritoScope برای ارزیابی میزان فریت دلتا در فولادهای زنگ نزن پنجمین چالش ارائه شده در این رویداد است. فولادهای زنگ نزن در صنایع مختلف کاربرد دریایی، غذایی و... دارند. در این بین فولادهای آستنیتی و داپلکس به سبب داشتن ساختار دو فازی جایگاه ویژه ای از لحاظ خواص مکانیکی دارند.
اندازه گیری فریت چه در فولادهای آستنیتی و چه در فولادهای داپلکس همیشه یکی از دغدغه های مهم در تولید این آلیاژهاست. دستگاه فریتوسکوپ به سبب دقت بالا و قابل حمل بودن یکی از تجهیزات مهم برای ارزیابی این فولادها است. هم اکنون اندازه گیری فریت دلتا و فریت در ساختارهای دو فازی بصورت چشمی و تئوریتیکی انجام می شود که با دستیابی به این تجهیز دقت کاری در ارزیابی ساختارهای فوق افزایش خواهد داشت.
ششمین چالش طراحی و ساخت ماشین مخصوص تمام اتومات کف تراشی، سوراخ کاری، قلاویزکاری محورهای واگن ارائه شد. باتوجه به زمان بر بودن اتومات کف تراشی، سوراخکاری، قلاویزکاری محورهای واگن و این که مجتمع صنعتی اسفراین درحال تبدیل شدن به قطب تولید محور در کشور است. این تجهیز بار ترافیکی موجود در خط تولید را کاسته و افزایش راندمان را در پی خواهد داشت. دستیابی به این تکنولوژی نقطه عطفی در قطعه زنی با تیراژ بالا در مجتمع صنعتی اسفراین خواهد بود.
پس از برگزاری این رویداد و طرح چالش ها توسط متخصصان و کارشناسان فولاد اساتید، دانشجویان، استارتاپ ها و صاحبان ایده تا ۱۵ شهریور ماه فرصت دارند تا ایده های خودرا قالب پروپوزال تکمیل و به ایمیل info@utstpark.ir ارسال نمایند. بعد از ارزیابی و بررسی ایده های فناورانه رسیده و تعیین طرح های برتر در جلسه ای برنامه ریزی های لازم برای همکاری و تعامل بیشتر انجام می شود. در گام بعدی رویدادی با حضور سرمایه گذاران و صندوق نوآوری و شکوفایی و سایر شتاب دهنده ها با هدف فرصت سازی کسب وکار برگزار می گردد.

1400/05/18
12:43:00
5.0 / 5
977
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
لینک دوستان مینی كامپیوتر
مینی کامپیوتر