نقش سلول های T در حفاظت از بیماران مبتلا به سرطان در مقابل کروناویروس

نقش سلول های T در حفاظت از بیماران مبتلا به سرطان در مقابل کروناویروس

به گزارش مینی کامپیوتر بررسی جدید پژوهشگران فرانسوی، نقش مهم سلول های T بدن را در حفاظت از بیماران مبتلا به سرطان در مقابل کروناویروس نشان داده است.


به گزارش مینی کامپیوتر به نقل از ایسنا و به نقل از نیوز مدیکال نت، پژوهش جدیدی نشان داده است که واکنش سلول های T ضد دامنه اتصال گیرنده پروتئین "کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲"(SARS-CoV-2)، با محافظت در مقابل مبتلا شدن به کروناویروس در افراد واکسینه شده مبتلا به سرطان یا بدون سرطان همراه می باشد. واکنش کمتر سلول T هم در بیماران مبتلا به سرطان خون مشاهده شد.
"لارنس زیتوگل"(Laurence Zitvogel)، پژوهشگر "موسسه گوستاو روسی"(Gustave Roussy Institute) فرانسه اظهار داشت: اثربخشی واکسن های کووید-۱۹ معمولاً با سطوح پادتن اندازه گیری می شود اما امکان دارد این یک معیار قابل اعتماد نباشد. واکنش ایمنی هومورال که با کمک پادتن کنترل می شود، فقط به صورت موقتی مفید می باشد و به خوبی با محافظت همبستگی ندارد. داده های این پژوهش نشان می دهند که پادتن های به کار رفته ضد پروتئین خوشه ای کروناویروس، در پیشبینی محافظت واقعی در مقابل ابتلای مجدد یا ابتلای اولیه شکست خورده اند.
اندازه گیری سطح پادتن، راهی برای نظارت بر حضور و فعالیت سلول های B حافظه است. این سلول ها، سلول های ایمنی هستند که پادتن تولید می کنند. سلول های T، نوع دیگری از سلول های ایمنی را نشان می دهند و می توانند طی عفونت، برای کشتن مستقیم سلول های آلوده تقویت شوند.
زیتوگل و همکارانش در این پژوهش، به بررسی این مورد پرداختند که آیا واکنش سلول T می تواند یک شاخص قابل اعتماد برای محافظت در مقابل مبتلا شدن به کروناویروس در افراد سالم و در بیماران مبتلا به سرطان باشد که طی اولین موج همه گیری به کروناویروس مبتلا نشده اند. آنها با استفاده از نمونه های خون جمع آوری شده پیش از مبتلا شدن به کروناویروس، آزمایش های گوناگونی را برای ارزیابی این مورد انجام دادند که واکنش سلول T چگونه با حساسیت نسبت به مبتلا شدن به کروناویروس طی امواج بعدی همه گیری مرتبط می باشد.
قطبیت سلول های T با شناسایی انواع سیتوکین ها که پروتئین های محرک سیستم ایمنی هستند و توسط سلول های T آزاد می شوند، ارزیابی شد.
آنها واکنش سلول T نسبت به کروناویروس را در حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد از جمعیت، هم در افراد سالم و هم در بیماران مبتلا به سرطان پیدا کردند. علاوه بر این، آنها مشاهده نمودند که نوع سیتوکین های آزاد شده توسط سلول های T، با محافظت در مقابل مبتلا شدن به کووید-۱۹ مرتبط می باشد.
تجزیه و تحلیل بیشتر نشان داد که سلول های T به دست آمده از افرادی که ابتلای اولیه، مبتلا شدن بعد از واکسیناسیون یا ابتلای مجدد به کروناویروس را تجربه کرده بودند، به رغم داشتن واکنش ایمنی، به دامنه اتصال گیرنده پروتئین خوشه ای واکنش نشان ندادند. زیتوگل و همکارانش باور دارند که عدم واکنش پذیری نسبت به دامنه اتصال گیرنده پروتئین خوشه ای امکان دارد این افراد را مستعد مبتلا شدن کرده باشد. علاوه بر این، زیتوگل باور دارد که واکنش پذیری سلول T نسبت به دامنه اتصال گیرنده حتی می تواند به تکامل پروتئین خوشه ای منجر شود و شاید در پیدایش گونه های ویروسی جدید نقش داشته باشد.
زیتوگل و همکارانش، واکنش سلول های T بعد از واکسیناسیون را در افراد سالم و در بیماران مبتلا به سرطان مورد بررسی قرار دادند. آنها دریافتند که واکنش سلول T بعد از واکسیناسیون، در بین این افراد متفاوت است؛ به صورتی که بیماران مبتلا به سرطان خون نسبت به بیماران مبتلا به تومورهای جامد و افراد بدون سرطان، به صورت قابل توجهی واکنش کمتری دارند. ۱۰ درصد از بیماران مبتلا به سرطان خون دارای سلول های T بودند که نسبت به دامنه اتصال گیرنده پروتئین خوشه ای واکنش نشان می دادند. این آمار در افراد بدون سرطان، ۴۹ درصد و در بیماران مبتلا به تومورهای جامد، ۳۴ درصد بود.
پژوهشگران دریافتند که واکنش سلول T ناشی از واکسن، در مقابل دامنه اتصال گیرنده انواع آلفا، بتا و دلتا، ضعیف تر عمل می کند.
زیتوگل اظهار داشت: این امکان دارد توضیح دهد که چرا سویه اُمیکرون هم اکنون در میان افراد واکسینه شده پخش می شود. واکسن های موجود، ضد توالی اصلی دامنه اتصال گیرنده ساخته شده اند؛ نه در مقابل توالی های جهش یافته موجود در سایر سویه ها.
زیتوگل نتیجه گرفت که نتایج این پژوهش نشان می دهند که هم قطبیت و هم خصوصیت واکنش ایمنی سلول های T امکان دارد در محافظت در مقابل مبتلا شدن به کروناویروس دخیل باشند. وی ادامه داد: داده های ما نشان می دهند که باید تمرکز بیشتری روی نظارت بر واکنش بلندمدت سلول های T وجود داشته باشد؛ نه فقط سطح پادتن که برای مدت کوتاهی بعد از واکسیناسیون، قابل اطمینان است.
علاوه بر این، زیتوگل تصریح کرد که سطح پادتن و واکنش سلول T در مقابل دامنه اتصال گیرنده پروتئین خوشه ای متعلق به سویه های نگران کننده کنونی و نوظهور باید مورد بررسی قرار بگیرند. زیتوگل افزود: با عنایت به واکنش کم سلول های T بعد از واکسیناسیون بیماران مبتلا به سرطان خون، تزریق دوز تقویت کننده باید برای این بیماران در نظر گرفته شود.
علاوه بر این، زیتوگل تصریح کرد که نتایج این پژوهش می توانند به توسعه واکسن در مقابل سویه های درحال ظهور کروناویروس کمک کنند. وی ادامه داد: برای افزایش اثربخشی، نسل بعدی واکسن ها باید واکنش سلول T را ضد دامنه اتصال گیرنده پروتئین خوشه ای متعلق به سویه های درحال ظهور ایجاد کنند.
محدودیت پژوهش حاضر این است که فقط واکنش های ایمنی خون را بررسی می کند. یک محدودیت دیگر این است که پژوهشگران، واکنش سلول های T را در مقابل پروتئین های غیرساختاری ویروسی اندازه گیری نکردند. سوم محدودیت این است که پژوهشگران به جای انجام دادن یک پیگیری طولی بعد از واکسیناسیون، از مقایسه مقطعی گروههای مختلف بیماران استفاده کردند.
این پژوهش، در مجله "Cancer Discovery" به چاپ رسید.1400/12/01
23:17:24
5.0 / 5
746
تگهای خبر: تولید , سیستم , فعالیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
لینک دوستان مینی كامپیوتر
مینی کامپیوتر