ربات ها به بهبود اهدای خون کمک می کنند بعلاوه فیلم

ربات ها به بهبود اهدای خون کمک می کنند بعلاوه فیلم

به گزارش مینی کامپیوتر پژوهشگران دانشگاهی در استرالیا به پیشرفتی در زمینه خودکارسازی بخشی از فرآیند اهدای خون دست پیدا کردند که می تواند تحول تازه ای در زمینه فعالیتهای رُباتیک در سایر صنایع و بسته بندی مواد نرم ایجاد نماید.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه خبری «تِک اکسپلور»، خون های اهدایی در مرکز فرآوری باید با دستگاههای سانتریفوژ به اجزای سلولی خون تقسیم شوند. برای این کار بسته حاوی خون باید به روشی خاص تا شود و اطمینان حاصل شود که در جریان این فرآیند آلودگی باکتریایی ایجاد نمی گردد.
کارکنان این بخش آموزش های گسترده ای می بینند تا بتوانند این عملیات را به انجام برسانند، اما همچنان خطرها و نمونه هایی از اشتباه انسانی وجود دارد. وارد کردن آسیب یا پاره شدن بسته های خون نه تنها باعث از دست رفتن این ماده اهدایی پرارزش می شود، بلکه فرآیند کار را مختل می سازد و کارکنان را در معرض مواد زیستی بالقوه خطرناک قرار می دهد.
محققان دانشگاه «سوئینبرن» در استرالیا بدین منظور با استفاده از علم رُباتیک، سامانه های چشمی و فعال کننده ها (actuators) برای اتوماسیون (خودکارسازی) «تا زدن» بسته های خون و قرار دادن لوله در دستگاههای سانتریفوژ اقدام نموده اند.
خودکارسازی با بسته های نرم و تغییرشکل پذیرنده مانند بسته های حاوی خون اهدایی، یکی از موضوعات داغ و چالشی در تحقیقات در ارتباط با رباتیک بوده است.
تیم تحقیقاتی سوئینبرن فرصت های مختلف خودکارسازی را در فرآیند کار بررسی و آنرا به گام های کوچکتر تقسیم کردند؛ بطوری که طراحی نهایی می تواند دربردارنده تلفیقی از کارهای نیمه خودکار، خودکار یا فرایندهای کمکی باشد.
این گروه تحقیقاتی در مدت سه ماه به این شناخت رسید که می تواند نه تنها فرآیند را خودکارسازی کند، بلکه به مقیاس پروژه هم اضافه کند.
این محققان یک بازوی رباتی ساختند که نشان داد کار خودکارسازی (اتوماسیون) می تواند برای کل بسته های جمع آوری خون به کار برود. آنها همینطور از تشخیص تصویر برای بازرسی کیفی و ثبت داده ها استفاده کردند.
از آنجایی که فعالیت ربات آهسته تر از فعالیت انسانی است، این محققان الان در تلاش هستند تا بتوانند سرعت کار ربات را بالا برند. یافته های این کار تحقیقی می تواند نتایج مهمی برای کارهای مشابه با ربات در ارتباط با اجسام نرم و تغییرشکل پذیر دیگر داشته باشد و تاثیرات مهمی در صنایع غذایی، بهداشتی و کشاورزی و به طور کلی هرگونه کار بسته بندی بگذارد.


منبع:

1401/03/14
13:25:30
5.0 / 5
368
تگهای خبر: دانشگاه , فعالیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
لینک دوستان مینی كامپیوتر
مینی کامپیوتر